Žurnalas „National Geographic Lietuva“

2024 m. bus leidžiama 10 „National Geographic“ žurnalo numerių.
Sausio / Vasario ir Liepos /Rugpjūčio bus jungtiniai, didesns apimties – apie 144 psl., numeriai. Daugiau
2024 m. bus leidžiama 10 „National Geographic“ žurnalo numerių.
Sausio / Vasario ir Liepos /Rugpjūčio bus jungtiniai, didesns apimties – apie 144 psl., numeriai. Daugiau
National Geographic Lietuva 12mėn. prenumerata | 10 leidinių
88,00 Eur
Prekybos vietose: 100,80 Eur
Sutaupote 13 %
National Geographic Lietuva 6mėn. prenumerata | 5 leidiniai
46,00 Eur
Prekybos vietose: 50,40 Eur
Sutaupote 9 %
National Geographic Lietuva 3 mėn. prenumerata | 3 leidiniai
25,00 Eur
Prekybos vietose: 25,20 Eur
Sutaupote 1 %
Sausio-vasario jungtiniame „National Geographic Lietuva“ numeryje kviečiama patyrinėti įsimintinų drugių monarchų gyvenimą, sužinoti kaip Amazonės čiabuviai saugo savo tradicijas, taip pat šiame numeryje pristatomos technologijos praplečiančios vaisingumo ribas. 

Monarchų skrydis

Autorė Michelle Nijhuis 
Fotografas Jaime Rojo

Monarchai gyvena visame pasaulyje – Pietų Amerikoje, Karibų jūros regione, Australijoje, Europoje ir kitur, bet Šiaurės Amerikoje šie drugiai išsiskiria itin ambicingomis sezoninėmis migracijomis. Kiekvieną rudenį šiaurinėje JAV dalyje ir pietinėje Kanados dalyje gyvenantys monarchai keliauninkai išskrenda į pietus – pirmąją 5000 km maršruto atkarpą, kurią žino tik ankstesnės kartos. Išlikusieji susiburia centrinėje Meksikoje ir žiemoja tose pačiose kėnių giraitėse, kuriose ankstesniais metais glaudėsi jų seneliai ir proseneliai.

Nepaisant dešimtmečius trunkančių tyrimų, šis kasmetinis ultramaratonas ir trumpesnė vakarinės žemyno dalies monarchų migracija palei Ramiojo vandenyno pakrantę dar nėra iki galo perprastos, bet kasmet darosi vis pavojingesnės. Keičiantis klimatui ir nykstant buveinėms monarchus abiejuose migracijos keliuose vis dažniau kankina ekstremalios oro sąlygos ir menkstantys nektaro šaltiniai. Drauge vis dar labai trūksta klemalių – augalų, ant kurių monarchai deda kiaušinėlius ir kuriais minta išsiritę vikšrai, todėl šių drugių nuolat mažėja.

Tarp dviejų pasaulių
Autorė ir fotografė Linsey Addario

Braziliją ir Peru skirianti Žavari (Javari) upė teka giliai į Amazonės girias. Apie žmonių veiklą upėje byloja tik pavienės valtys ar prieplaukos Peru pusėje.

Brazilijos krante valstybiniai ženklai įspėja, kad tai Žavari slėnio čiabuvių žemė – rezervatas, kuriame gyvena didžiausia izoliuotų čiabuvių tautų koncentracija pasaulyje. Pašaliečiams čia įžengti draudžiama, bet daugeliui vis tiek sunku atsispirti gausių naudingųjų iškasenų, medienos ir laukinės gamtos vilionėms. Šiame rezervate, kurio beveik nepaliestų miškų plotas prilygsta maždaug pusei Portugalijos, gyvena apie 6000 žmonių. Tačiau į šį skaičių įtrauktos tik septynios gentys, užmezgusios ryšius su išoriniu pasauliu.